O kulcie młodości

Frazesy streszczające się w zdaniu: „ach, ta dzisiejsza młodzież” wypowiadano zapewne zawsze i zawsze część ludzi starszych, dojrzalszych narzekała na młodszych i mniej dojrzałych. Tyle, że o ile kiedyś taka formułka wydawała się pewnym rytuałem, nie kryła się za nią głębsza treść, stanowiła coś w rodzaju narzekania, że w zimie jest zimno, to teraz zdaje się bardziej uzasadniona. Dywagując o upadku obyczajów dzisiejszej młodzieży trzeba – oczywista oczywistość – widzieć tło, szerszy kontekst.

Moim zdaniem upadek bierze się paradoksalnie z nachalnego kultu młodości, który widzimy w mass-mediach i ekspozyturach popkultury, gdzie mamy do czynienia z ludźmi znanymi głównie z tego, że są znani. Naciągnięte do absurdu hasło „chwytaj dzień” prowadzi do odcięcia się od przeszłości, wyjałowienia z jakichkolwiek wyższych wartości. Promowanie namiętności zamiast zdrowego rozsądku, zaspokajania popędów zamiast uduchowienia, „bycia sobą” zamiast „bycia kimś” (nawiasem – o owe promowanie „bycia sobą” już przedwojenna polska inteligencja miała pretensje do Gombrowicza) jest swoistym apelem do zwierzęcych instynktów człowieka.

Siłą rzeczy młody, rozwijający się człowiek stanowi pustą kartę, którą ktoś musi zapisać. Istnieje dużo większa szansa, że kimś takim będzie Kuba Wojewódzki niż ktoś uznający inny, złożony z wyższych wartości kodeks zasad. Po prostu treści z tym podobnych programów, artykuły z gazet typu „Bravo”, pełne opowieści „zwariowanych nastolatek” o swoim pierwszym razie łatwiej się przyswaja. A to że treści takie, przez możliwość ich błyskawicznego rozprzestrzeniania są w dobie telewizji i Internetu, szczególnie oddziałują na młodzież jest banałem. Należało by jeszcze wspomnieć o prostym mechanizmie promowania w mediach określonych postaw. Parkinson napisał kiedyś, radząc jak zabłysnąć w towarzystwie, że opowiadając o grze na automatach nie należy kłaść nacisku na to, czy się przegrało czy wygrało, ważne jest natomiast czy wspomina się o sumach małych czy dużych. Trochę tak jest z nachalnym pokazywaniem filmików z uczniami nakładającymi nauczycielowi kosz na głowę w roli głównej. Oczywiście, towarzyszy temu medialne oburzenie, jednak tak się dziwnie składa, że mimo tego powszechnego potępienia przez dyżurne autorytety liczba takich przypadków nie spada.

Kult młodości zakłada życie szybkie, niekoniecznie brane na serio, wyznacznikiem oryginalności dla jego propagatorów jest bezmyślne gonienie za stadem, dopasowanie do schematu. Sprawia, że ludzie nie potrafią dorosnąć, są zdziecinniali, toteż nie wyrabiają w sobie odpowiedzialności.

Kult młodości jest kompatybilny za tendencją odwrotną, tzn. gdy dorośli nie chcą dorosnąć, młodzież chce dorosnąć coraz szybciej. Stąd bardzo wczesne sięganie po używki i korzystanie z dobrodziejstw życia typowo dorosłego. Tu też dopatrywałbym się owego upadku obyczajów.

Upadek obyczajów części młodzieży działa trochę za zasadzie zamkniętego koła. Istnieje zjawisko, polegające na tworzeniu się wielkich stad młodzieży o zbliżonym i niskim poziomie intelektualnym. W takich środowiskach nie ma nikogo, kto mógłby dać impuls, by podchodzić do rzeczywistości w poważniejszy sposób, nie poddawać się upadkowi obyczajów. Co więcej, środowiska takie wewnętrznie utwierdzają się, że dla przyjętego przez nich modelu ‚cool trendy i na czasie’ nie ma alternatywy.

Jacek Tomczak

Reklamy
Explore posts in the same categories: Inne

2 Komentarze w dniu “O kulcie młodości”

  1. Cyrus Says:

    To jest niestety smutna prawda..

  2. risti Says:

    Treściowo nawet ok. Dużo błędów stylistycznych i językowych. Zanim coś wrzucicie na bloga przeczytajcie parę razy.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: